APN News

  • Sunday, May, 2020| Today's Market | Current Time: 02:09:23
  • LS adjourns till noon over JPC demand

    Published on December 6, 2010

    The Lok Sabha was adjourned on Monday till noon following uproar over demand for JPC probe into the alleged irregularities in allocation of 2G spectrum and protests over demolition of Babri mosque in 1992.

    As soon as the House assembled, members of the BJP, Shiv Sena, AIADMK and BJD rushed to the well demanding setting up of a Joint Parliamentary Committee (JPC) for probing the 2G scam.

    After initial hesitation, members of the SP also joined the opposition in the well in the thinly attended Lok Sabha.

    Shafiq-ur-Rehman Barq (BSP) was seen raising slogans demanding action against those involved in the demolition of the Babri mosque on this day in 1992.

    Lok Sabha Speaker Meira Kumar made repeated appeals to members to allow the House to function citing that it was the last week of the Winter Session of Parliament.

    With members unrelenting, the Speaker adjourned the House till noon.

    Unlike most of the last week, Congress members remained in their seats watching the Opposition protests.

    Till last week, the Treasury benches also matched the decibel levels of the Opposition in demanding action against Karnataka Chief Minister B S Yeddyurappa in connection with the alleged irregularities in land allotments in the state.

    The Rajya Sabha was adjourned for the day after paying tributes to sitting JD(S) member M Rajasekara Murthy.

    RS adjourns after condoling death of sitting JD-S member

    Rajya Sabha was adjourned for the day on Monday after paying tributes to sitting JD(S) member M Rajsekara Murthy, who passed away on Sunday.

    In his obituary remarks, Chairman Hamid Ansari said in Murthy’s death, the country lost a veteran freedom fighter, an able administrator and a distinguished parliamentarian.

    88-year old Murthy had represented Karnataka in the Upper House from April 1994 to August 1999, April 2002 to November 2005 and from April 2006 till his demise.

    Murthy, who started his legislative career as a member of Karnataka Assembly in 1952, was also a member of Lok Sabha from 1980 to 1984.

    He served as a Union Minister from September 1995 to June 1996 in the United Front government.

    A political and social worker, Murthy had participated in the freedom struggle.

    He was a member of the Karnataka Assembly from 1952 to 1978 and from 1989 to 1994 and minister in the state holding several portfolios.

    Loading...